Fájdalmak, rossz tartás, mozgásszűkületek…
Igyekszünk ugyan figyelni a tartásunkra, de valahogy sosem sikerül. Miért?
Mert:
- Sok a stressz a mindennapokban, a stresszre
adott reakciónk pedig az izomfeszülés és a tartás megváltozása. - Napi tevékenységeinket egy „megszokott” módón, általában kedvezőtlenül hajtjuk végre (gondoljunk például a munkavégzés pozíciójára, a gyerek cipelésére, a házimunka végzésére stb.)
- Régebbi vagy aktív sérülések, műtétek miatti rossz tartás.
- Egyéb tényezők (pl. alvás pozíciója).
Mindezek viszont kialakítanak egy olyan MEGSZOKÁST, amit mi normálisnak ítélünk meg. Igen ám, DE ez eltér a valóban jó tartástól, ebből adódik, hogy a nap során (vagy akár huzamos ideig) fájdalmakat, izomfeszülést, fáradást érzünk.
Jobb esetben kicsit nyújtjuk a fájdalmas testrészt (ez a statikus nyújtás), de a hosszan tartó eredmény mégis elmarad! Miért?
- A nyújtás aktiválja az ún.myotatic reflexet, ami a test védelmi funkcióját indítja be, ezért izomlazulást nem tud okozni.
- A statikus nyújtásból adódó biokémai folyamatok nem tudják megváltozatni az „üzenetet”, amit a feszes izom küld az idegrendszernek. Ezért ha hosszú ideig tartjuk ki a nyújtó pozíciókat, az izom kissé relaxáltabb állapotba kerül, de nagyon gyorsan visszaáll az eredeti „méretére” és „tónusára”. Így a feszült, fájdalmas, fáradt érzés hamar visszaáll.
De akkor mi a MEGOLDÁS?
A megoldás, az úgynevezett „nyújtózkodás” jellegű kimozgató gyakorlatok végzése.
Az izom nyúlik, megfeszül, kontrakciót fejt ki, így ÚJRATANÍTJA az idegrendszert, hogy a tartós izom feszüléseket képes legyen elengedni. Csökken a tenzió, csökken a folyamatos fáradtság érzés. ezáltal javul az izomérzékelési képesség, és sokkal hatékonyabbá válik a mozgás, edzés vagy gyógytorna.
Izomkontroll workshopunk-on és egyénre szabott online terápiás lehetőségeinken megtanítjuk, milyen mozdulatokat és hogyan érdemes végezni a hosszú távon is fájdalommentes élet érdekében.