Az úgynevezett ESENER-felmérés a munkával kapcsolatos megbetegedések vizsgálatánál kimutatta, hogy a munkával kapcsolatos stressz már szinte a teljes európai lakosságot érinti.
A megkérdezettek 80%-a szerint a következő 5 évben tovább fog növekedni a munkával kapcsolatos stressz, míg a menedzserek 79%-a szerint a munkahelyi stressz már problémát jelent a vállalatnál és ugyanannyira jelentős probléma, mint a munkahelyi balesetek.
A munkahelyi stressz nem csupán lelki, hanem fizikai problémákat, megbetegedéseket is jelent. A szív- és érrendszeri problémák mellett, az ergonómiai, gerinctáji megbetegedések is ide tartoznak, hiszen a feszül helyzet, feszült testtartást okoz, amely magával vonja a háti megbetegedéseket.
A WHO szerint a munkahelyi stressz és a túlterheltség okozta depresszió válik 2030-ra a legfőbb betegség okává, így ez a 21. század egyik legnagyobb egészségügyi kihívása. A vállalatok, cégek életében egyre több problémát fog okozni az egészség, pontosabban annak hiánya, hiszen mind a hatékonyság csökkenni fog, mind a betegséggel összefüggő költségek nőni fognak. A táppénz a munkáltatónak és a munkavállalónak is plusz tehet: nagyobb kiadás a cégnek, kevesebb bevétel az alkalmazottnak. Éppen ezért a vállalat és a munkavállaló közös érdeke az egészség fejlesztése.
Egyre több vállalat ismerte fel annak szükségességét és költséghatékonyságát, hogy pénzt szánjon alkalmazottainak egészségére.
Más amerikai tanulmányok szerint minden, munkahelyi egészségfejlesztésbe fektetett dollár, 3.48 dollár orvosi költségmegtakarítást jelent, valamint 5.82 dollár megtakarítást az alkalmazottak távolmaradásának csökkenésével.
Az ilyen programok növelik a munkahelyen az eredményességet, javítják a munkavállalók közérzetét és hatékonyságát, általuk csökken a depresszióra és szorongásra való hajlam a munkavállalók körében, kisebb a kiégés kockázata.
A munkahelyi egészségfejlesztő programokat az Egyesült Államokban és Nyugat-Európában a vállalatok beépítették működésükbe, hiszen általa drasztikusan csökken a betegszabadságok száma és az egészségügyi ellátás összege, növekszik a munkavállalók hatékonysága. A munkavállalók pedig egészségesebbek, mind lelkileg és testileg.
A Magyarország működő vállalatok is egyre fontosabbnak tartják az egészségfejlesztési programokat, de még nem vált természetessé a munkavállalók egészségének ápolása.
Az E-Négyzet egészségprogramjai többféle területre és kivitelezésre kínálnak programokat. Egészségfelmérés mellett, egyénre szabott tanácsadással és programmal segítjük a minőségi élet hosszú távú megőrzését.
Forrás: Patika Magazin, OSHA portál.
Menü
Kapcsolat
Info kukac e-negyzet.hu
+36 30 689 18 32
+36 20 965 88 40